Uncategorized

2012 ισπανικό Grand Prix

Ο πάστορας Maldonado έχει κερδίσει το πρώτο του Grand Prix της Formula One στη Βαρκελώνη. Ξεκίνησε από τον πόλο για να τελειώσει το ισπανικό Grand Prix μπροστά από τον Fernando Alonso και τον Kimi Raikkonen.

Ο Maldonado και ο Alonso πήγαν σε τροχούς στην πρώτη γωνία, αλλά ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε το προβάδισμα αρχικά μπροστά από το πλήθος του σπιτιού του.

2012 ισπανικό Grand Prix σε εικόνες

Η μάχη για το προβάδισμα συνεχίστηκε σε ολόκληρο τον αγώνα, μέχρι τους τελευταίους λίγους γύρους όταν τα ελαστικά του Alonso τον ανάγκασαν να εγκαταλείψει τον αγώνα. Ο Maldonado τελείωσε 3,1 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Alonso, δίνοντας στον Williams την πρώτη νίκη από τον Juan Pablo Montoya στη Βραζιλία 2004.

Η τρίτη θέση Kimi Raikkonen του Lotus συμπαίκτη Romain Grosjean έχασε σε ένα δεύτερο συνεχόμενο βάθρο, τελειώνοντας τέταρτο. Ο Kamui Kobayashi πήρε το πέμπτο για τον Sauber, μπροστά από τον Sebastian Vettel στην έκτη.

Ο Nico Rosberg κράτησε στενά τον Lewis Hamilton για να τελειώσει το έβδομο. Ο Χάμιλτον – ο οποίος ήταν ταχύτερος στην προκριματική, αλλά ξεκίνησε τον αγώνα τελευταίο λόγω ποινής – είχε ένα ισχυρό ξεκίνημα και ήταν μέχρι 19ος από την πρώτη γωνία. Με τον 39 ήταν στην ένατη. Συνέχισε να πολεμάει το δρόμο του μέχρι το πεδίο, αλλά αγωνίστηκε σε φθαρμένα ελαστικά για να τελειώσει τον αγώνα στην όγδοη θέση.

Ο Jenson Button και ο Nico Hulkenberg ολοκληρώνουν τα κορυφαία 10.

Οι πρώτες απώλειες της ημέρας ήταν ο Michael Schumacher και ο Bruno Senna, οι οποίοι συγκρούστηκαν στον γύρο 14 του αγώνα. Ο Schumacher – ο οποίος βρισκόταν σε ένα νέο σύνολο ελαστικών που είχαν περάσει μόνο δύο γύρους νωρίτερα – πήγε στο πίσω μέρος του Williams της Senna.

Ο Γερμανός κατέληξε στο χαλίκι, ενώ ο Senna έτρεξε με μια πίσω παρακέντηση πριν αναγκαστεί να σταθμεύσει το αυτοκίνητο σε καλό δρόμο. Οι αγωνοδίκες ανακοίνωσαν τώρα ότι ο Schumacher θα λάβει ποινή πλέγματος πέντε θέσεων για το Grand Prix του Μονακό.

Ο Sergio Perez είχε τα προσόντα για να ξεκινήσει την πέμπτη θέση, αλλά συγκρούστηκε με τον Romain Grosjean στον πρώτο γύρο και πήρε μια διάτρηση. Εξέτασε και επανήλθε στην 24η θέση. Αποσύρθηκε από τον αγώνα στον γύρο 40 μετά από μια στάση.

Η Vettel και η Massa έλαβαν κυρώσεις για την αποτυχία να επιβραδύνουν για κίτρινες σημαίες. Οι σημαίες ήταν έξω, ενώ οι στρατιώτες ανέκτησαν το HRT του Karthikeyan, το οποίο είχε σταματήσει στο πλάι της διαδρομής.

Ο Charles Pic έλαβε την ίδια ποινή για να αγνοήσει τις μπλε σημαίες λίγο αργότερα. Τράβηξε στα κοιλώματα και αποσύρθηκε από τον αγώνα.

Αυτό το αποτέλεσμα σημαίνει ότι ο Sebastian Vettel και ο Fernando Alonso είναι δεμένα για το ψέμα στο πρωτάθλημα με 61 πόντους, μπροστά από τον Lewis Hamilton με 53 και Kimi Raikkonen με 49.

Η Red Bull οδηγεί το πρωτάθλημα των κατασκευαστών με 109 πόντους, μπροστά από τους McLaren και Lotus με 98 και 84 αντίστοιχα.